Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

rodina

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na ledaco, od nových kosmetických výrobků až po změny teplot. Nicméně i v případě normální pokožky bohužel občas k projevům alergií dochází. Jaký systém péče bude v tu chvíli vhodný? 

Mezi klasické alergické projevy patří:

 • Zarudnutí
 • Suchost
 • Svědění
 • Pupínky

Nejdříve je potřeba zjistit, co mohlo alergickou reakci způsobit?

Seznam možných příčin zahrnuje několik bodů:

 • Vystavovaní pokožky aktivnímu slunečnímu záření, tzn. v poledních hodinách
 • Použití nového nebo neznámého kosmetického prostředku (pozor: nápis „bio“ nebo „eco“ nezaručuje, že po použití takového přípravku nedojde k alergické reakci)
 • Salonní procedura. Většinou se jedná o agresivní ošetření, např. peeling nebo čištění pleti
 • Nástup jarní nebo letní pylové sezóny
 • Koupání v znečištěné vodě. K projevům alergie ovšem může docházet i po koupání v městském bazénu.
 • Konzumace některých potravin. Mezi známé a silné alergeny patří například čokoláda, citrusy, jahody, ořechy, ryby a mořské plody, mléčné výrobky. 
 • Užívání určitých léků 

Prvním krokem v případě výskytu alergické reakce, je omezit kontakt s alergenem – tedy vyřadit z jídelníčku danou potravinu, přestat používat neznámou kosmetiku apod. Dále byste se měli řídit těmito pokyny:

 • Nechte na potom všechny agresivní salonní procedury.
 • Ověřte, zda nějaký z vámi běžně používaných prostředků neobsahuje etanol. Tato látka totiž pleť zbytečně přesušuje. Podrážděná pokožka by naopak měla být důkladně hydratována. K tomu jsou určená séra a pleťové masky s obsahem hydratačních složek. 
 • Zkuste chvíli vydržet bez dekorativní kosmetiky, a to aspoň do té doby, než zmizí projevy alergie. Neexperimentujte s novými kosmetickými přípravky.
 • Zkontrolujte, zda není potřeba obnovit obsah vaší kosmetické skříňky či taštičky – každý prostředek má své datum spotřeby, uvedené na obalu. Časem může docházet k nežádoucím chemickým reakcím mezi látkami složení, a používání takového prostředku minimálně nebude efektivní, v nejhorším případě dokáže uškodit.
 • Denní péče o pleť zůstává samozřejmostí. Volte co nejšetrnější přípravky bez abrazivních a peelingových částeček a bez obsahu agresivních látek.
 • Dbejte nejen na hydrataci, ale také na posílení bariérové funkce pleti. Výborně pomáhají prostředky s probiotiky a kyselinou hyaluronovou. Pamatujte si, že séra jsou účinnější než krémy, a to díky větší koncentraci aktivních látek. 

Jelikož alergická reakce je určitým druhem podráždění, je jedním z úkolů následné péče o pleť, toto podráždění zmírnit. Skvěle fungují pleťové masky s obsahem panthenolu a hydratačními složkami, jako je např. maska EnteFace. Výhodou je, že s touto maskou nemusíte trávit v koupelně spoustu času – pozitivních výsledků dosáhnete již při aplikaci dvakrát týdně na 10 minut. Pamatujte si ovšem, že viditelné výsledky se dostaví pouze po pravidelné aplikací přípravku během několika týdnů. 

Pokud si nejste jistí, zda používáte kosmetiku určenou přesně pro váš typ pleti nebo pochybujete, je-li řada, kterou máte doma vhodná pro péči o podrážděnou a alergickou pleť, nechte si poradit. Zajděte na konzultaci ke svému kosmetologovi – tak budete mít jistotu, že zvolíte ten správný způsob péče.

V případě dlouhotrvajících alergických potíží je potřeba se obrátit nejen na kosmetologa, ale také na dermatologa a praktického lékaře.     

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Plánování svatby s přehledem: Na co nezapomenout?

Budete se ženit či vdávat? Zorganizovat svatbu není úplně jednoduché, pokud se to rozhodnete řešit...

Jarní únava: Jak ji poznat a porazit

Jarní únava postihuje mnoho lidí, a to i přesto, že se konečně prodlužují dny a...

Jak sestavit jednoduchý pracovní šatník radí vyhledávač práce MyJobsi.cz

Je poněkud vyčerpávající každý den ráno přemýšlet, co si obléci do práce a jak oblečení...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Plánování svatby s přehledem: Na co nezapomenout?

Budete se ženit či vdávat? Zorganizovat svatbu není úplně jednoduché, pokud se to rozhodnete řešit...

Jarní únava: Jak ji poznat a porazit

Jarní únava postihuje mnoho lidí, a to i přesto, že se konečně prodlužují dny a...
- Reklama -PR článek