Rybaření je velmi příjemný a oddychový koníček. Na začátku pandemie se dožil své obrody, začali chytat i mladší generace. Těžko říct, zda to bylo způsobeno povolením vycházek rybářům, či potřebou lidí uniknout od všudypřítomného stresu z homeofficu a strachu z nebezpečné nemoci.
Pokud jste se i vy dal k „tichým bláznům“ a nedočkavě čekáte, kdy poprvé vyrazíte vyvětrat rybářský prut k rybníku a sníte o opravdu velkém kapitálním úlovku, přečtěte si naše rady, díky kterým zjistíte, jak se k takové dobře narostlé „Paní rybě“ ohleduplně chovat.
Když se rybaření zadaří
Zaťukalo to a vy s nadšením na svůj rybářský prut navíjíte už podle tíhy velký úlovek? Super! Nikdy ale rybu z podběráku nevytahujte za ústní dutinu. V mnoha pořadech o rybaření takto tahají ryby z vody, to však není správně – a co víc, rybě to velmi škodí. Tlama ryby není uzpůsobena k tomu, aby držela váhu celého jejího těla. Opravdu velké ryby váží i několik desítek kilogramů.
Nebude to jednoduché
Rybu byste měl z podběráku vytahovat ve vodorovné pozici, nejlépe oběma rukama, pokud vám může někdo pomoci podběrákdržet. Dávejte pozor, aby na nějaké místo na těle ryby nebyl vyvíjen příliš velký tlak.
Trofejní kousek by měl zůstat v rybníce
Pokud se vám podaří pomocí návnady nalákat trofejní kousek rybníka, který má obvykle mezi místními i jméno a několik desítek let života za sebou, měli byste se s ním maximálně vyfotit a pustit jej zpátky. Stejně taková ryba nemá chutné maso a zabít takovou rybu je jednoduše barbarství.
Nikdy na rybu nesahejte špinavýma rukama, měli byste si je opláchnout, a určitě neberte rybu za žábry. Jsou jedním z nejnebezpečnějších míst, za které chytat rybu. Rybu tím v podstatě odsoudíte k pomalému udušení někde v rybníce. Vy sice budete mít dobrý pocit, že jste ji pustili, ale ryba bude ještě dlouho někde u dna bolestivě umírat.
Pouštíte-li ryby zpátky do vody, držte se pravidla, že mimo přirozené prostředí má pobýt minimum času, zacházejte s ní velmi opatrně, je to živý tvor a nezaslouží si zemřít jen pro vaši zábavu.