O kouzlu elegantního venkova

rodina

V malé vesničce na západě Slovenska jsme navštívili mladou paní učitelku, vystudovanou výtvarnici. Zařizování či tvoření sezónních a bytových dekorací patří mezi její záliby. Mluvili jsme o její cestě ke „svému stylu“, o tom, na co je hrdá, ale i co by dnes udělala jinak.

Typ: novostavba rodinného domu

Renátčin cit pro detail a elegantní venkov vás jistě chytne za srdce. Letošní Vánoce jsou čtvrté, které spolu s rodinou v domě zažila.

S manželem pomaličku dokončují zařizování. Chybí jim mnoho věcí, ale jak říkají, už to začíná jak tak ladit. Cítí se doma hlavně dobře, pohodlně a těší se, že je to tam hezké.

Co vás přesvědčilo o koupi pozemku?
Dříve než jsme se rozhodli stavět dům, bývala a pracovala jsem tři roky ve Vídni. Přiznám se, že mě docela lákalo zůstat a založit si rodinu tam. Viděla jsem se někde na rakouském venkově, ne příliš daleko od Slovenska.

Manžel mé nadšení „nesdílel“, a tak jsme se nakonec rozhodli usadit zde, kde jsme i vyrůstali. Nemělo pak smysl hledat jinou lokalitu, kde bychom byli zbytečně daleko od rodiny. Když už jsme měli zůstat tady, tak ať to má tedy tuto výhodu.

Modrý venkovský ostrůvek s barovým pultíkem
Zdroj: archiv majitelky

Odkud jste čerpali inspiraci při zařizování?
S rodiči jsme často cestovali po Evropě. Dříve než v hotelích jsme přespávali u domácích, kteří pronajímali dům či pár pokojů. Velmi mě bavilo pozorovat, jak to mají zařízené. Jednoduše ten venkov se na mě lepil.

Líbil se mi i francouzský venkovský styl, ne však příliš provensálský, spíše tak elegantní. Doposud si pamatuji na krásné zlaté zrcadlo, které mi jako dítěti evokovalo něco princeznovského.

Manžel mi při projektu domu i zařizování dal v podstatě volnou ruku. Náš dům jsem nechtěla pojmout ve stylu folklóru ani sklouznout do shabby chic či do romantického stylu.

Probádala jsem zahraniční stránky, přelustrovala Pinterest a Instagram… Zjistila jsem, že chci něco eklektického – z každého rohlíku trošku, aby výsledek působil sladěně, ne chaoticky a amatérsky.

V eklektismu jsem si však nevěřila natolik, abych zvládla zařídit interiér i bez odborníka. Tehdy jsem natrefila na „elegantní venkov“ a věděla jsem, že půjdu touto cestou.

Kdybych bydlela ve městě, inspirovala bych se spíše moderním stylem, protože chci, aby to pasovalo k prostředí, lokalitě, ve které žiji.

Co nesmělo ve vašem domě chybět? Museli jste se naopak nějaké představy vzdát?
Věděla jsem, že nebude jednoduché ani reálné splnit si do tečky své představy. Každý jsme měli pár „tohoto se nevzdám“ požadavků. Já jsem chtěla vchod z přední strany domu a otevřený vysoký strop s dřevěnými trámy.

Obývací pokoj zařízený v elegantním venkovském stylu

V tom mi bylo vyhověno, ovšem například jsme se museli vzdát podsklepeného prostoru a garáže v domě. Náš dům jsme totiž stavěli do svahu a v tomto směru dosud pociťuji nedostatek dobrých rad od profesionálů či architekta.

Pozemek nám nedovoloval širší dům a výše do svahu jsme už stavět nechtěli. A myslím, že oba bychom přijali ještě o jeden pokoj víc. Dům má 3 ložnice. Kuchyni, jídelnu i obývací místnost máme v denní části.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo či věc v domě?
Mám ráda náš vnitřní prostor a hlavně tu rozsáhlost. Jednou jsme udělali narozeninovou oslavu, kde bylo pozváno přes 30 lidí a každý měl své místo. Takže mám ráda ty možnosti prostoru a volnost při procházení vedle nábytku.

Máme velký stůl pro osm lidí, ačkoli my jsme jen tři. Máme velkou rodinu, spoustu přátel a chci, aby i tímto způsobem věděli, že s nimi počítáme a jsou u nás vítáni.

Úplně nejraději mám lampy nad kuchyňským ostrůvkem. Těch bych se nedokázala vzdát. Koupila jsem je jako první věc do domu, ještě když jsme teprve začali kopat základy. Paradoxně jsem vymýšlela kuchyni, aby se hodila k lampám, ne naopak, takže mi vlastně byli inspirací

Další články autora

Jak sestavit jednoduchý pracovní šatník radí vyhledávač práce MyJobsi.cz

Je poněkud vyčerpávající každý den ráno přemýšlet, co si obléci do práce a jak oblečení...

Víte, jak chytit opravdu velké ryby?

Rybaření je velmi příjemný a oddychový koníček. Na začátku pandemie se dožil své obrody, začali...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na...

Maca, tajemná bylina s blahodárnými účinky

Jednou z nejstarších a nejdéle pěstovaných rostlin je maca peruánská. Je opředená tajemstvím a její...

Nejnovější články

Jak sestavit jednoduchý pracovní šatník radí vyhledávač práce MyJobsi.cz

Je poněkud vyčerpávající každý den ráno přemýšlet, co si obléci do práce a jak oblečení...

Víte, jak chytit opravdu velké ryby?

Rybaření je velmi příjemný a oddychový koníček. Na začátku pandemie se dožil své obrody, začali...

Jak se postarat o citlivou a alergickou pleť?  

Alergické reakce jsou většinou typické pro citlivou nebo problematickou pleť, která může nepříznivě reagovat na...
- Reklama -PR článek