Jak vypadá leden v zahradě? Pomalu se připravujte na novou sezónu

rodina

Ani v lednu se v okrasné zahradě nezahálí. I v tomto období ji mohou zpestřovat barevné dřeviny či dokonce kvetoucí keře. A pomalu začínáme zahajovat novou sezónu.

Kupujeme vřesovce
Začátkem roku se můžeme v zahradnictvích setkat s nabídkou kvetoucích vřesovců (Erica x darleyensis). Jejich květiny jsou bílé nebo růžové, hlavní období kvetení trvá od zimy do jara.

Rostliny vytvářejí drobné keře, které se hodí pro výsadbu vřesovišť, ale také skalek, předzahrádek a před skupiny miniaturních jehličnatých dřevin. Nabídka je nyní obrovská, s výsadbou však počkejte na jarní měsíce. Do té doby umístěte rostliny na chráněná místa a pravidelně je zavlažujte.

Sklizeň koblih
Šišky na jehličnanech jsou poutači pohledů, a to nejen v zimě. Pokud chceme, aby měl jehličnan rostoucí v naší zahradě pěkné koblihy, měli bychom si vybrat takový druh, který brzy a bohatě plodí, případně tvoří velké koblihy.

Kromě borovic a smrků to může být tsuga, duglaska nebo i jedle. Jedle korejská (Abies coreana) tvoří koblihy krátce po vysazení. Jistě zaujmou váš pohled – na začátku jsou totiž namodralé. Předpokladem bohaté úrody je také volba správného místa a pravidelné přihnojování.

Jedle korejská a pajasmín
Jedle korejská a pajasmín Zdroj: Shutterstock

Vláha pro dřeviny
Pokud jste na podzim loňského roku vysadili do zahrady rododendrony, pierisy, vřesy, vavřínovce, skimie a další druhy stálezelených listnáčů, pamatujte na to, že během zimy jim je třeba dopřát vláhu.

Nejlepší ve dnech, kdy nemrzne a je slunečno. Později, když se dobře zakoření, už nebudou tak citlivé na nedostatek vláhy. Vodu dopřejte i nově vysazeným jehličnanům (i tím v nádobách), listnáčům i levanduli. Když je půda zamrzlá, mají jen malou šanci získat vláhu.

Rozmnožujeme keře
Pro zimní rozmnožování jsou vhodné pajasmíny, zlatavky, okrasný rybíz nebo trojpuk. Během slunečného dne odebereme několik starších výhonů (hrubých jako tužka) a nastříháme je na 30centimetrové kusy.

Na dolním konci může být řez šikmý. Konce ošetříme v práškovém stimulátoru a zapíchneme do hlubší a mrazuvzdorné nádoby s humózním a mírně vlhkým substrátem. Tu dáme na chráněné místo v zahradě nebo do pařeniště. Výpěstky rozsazujeme na podzim.

Víte, jak pěstovat vřesovec?Víte, jak pěstovat vřesovec?
Kupujeme petrklíče
Začátkem roku jsou v prodeji rychlené petrklíče (Primula vulgaris). Kromě známých druhů v nabídce najdeme i ty méně známé, například prvosenku slézovitou (P. malacoides).

Má jednoduché nebo plné květiny červené, fialové, růžové a modré barvy. Jedná se o jednoletou rostlinu vysokou a širokou asi 30 cm.

Pestrá zahrada iv zimě
Pochmurnost ze zimní zahrady vyženou dřeviny, které mají barevnou kůru – červenou, zelenou, žlutou či oranžovou. Na slunném místě nádherně oranžově zazáří například svíd (Cornus saguinea ,Midwinter Fire‘).

Tento kultivar svíbí je zatím málo známý, v nabídce zahradnictví se objevuje teprve poslední roky. Potřebuje výživnou a propustnou půdu. Množství krásně vybarvených větviček v zimě zaručí i každoroční radikální řez v brzkém jarním období.

Vzduch pro jezírko
Pohled na zamrzlé jezírko je pro mnoho lidí kouzelný. Pokud v něm zimují ryby, měli bychom do něj udělat otvory. Tak zajistíme výměnu vzduchu a únik jedovatých plynů. Přirozeně se o přísun vzduchu mohou postarat stébla vodních a pobřežních rostlin.

Použít se však dají také speciální polystyrenové plováky, které se ukotví v nejhlubším místě jezírka. Na zamrzlý povrch jezírka nevstupujeme. Pravidelně z něj ometáme sníh, aby se pod hladinu dostalo více světla.

Keře kvetoucí iv zimě
Věděli jste, že i v nejchladnějších obdobích roku vzkvétají několik keřů? Například vilíny, jasmíny, kalina bodnanská nebo zimolez. Poslední zmiňovaný – zemolez (Lonicera fragrantissima) – patří mezi vyšší keře.

Rozkvétá začátkem roku bledě žlutými květy, které nádherně voní (podobně jako frézie).

Další články autora

Maca, tajemná bylina s blahodárnými účinky

Jednou z nejstarších a nejdéle pěstovaných rostlin je maca peruánská. Je opředená tajemstvím a její...

Nepříjemné opruzeniny v létě, koho postihují a jak se s nimi vypořádat

Pokud jste se nikdy nesetkali s opruzeninou, je to tak trochu zázrak a bezesporu jste v tomto...

Nemůžete se dočkat, až vyrazíte na dovolenou na kole?

Léto je skoro za dveřmi, a pokud jste si naplánovali pár dní v přírodě na kolech...

Historie loga

Victoria's Secret je jednou z předních světových značek spodního prádla. Od svého založení v roce...

Nejnovější články

Maca, tajemná bylina s blahodárnými účinky

Jednou z nejstarších a nejdéle pěstovaných rostlin je maca peruánská. Je opředená tajemstvím a její...

Nepříjemné opruzeniny v létě, koho postihují a jak se s nimi vypořádat

Pokud jste se nikdy nesetkali s opruzeninou, je to tak trochu zázrak a bezesporu jste v tomto...

Nemůžete se dočkat, až vyrazíte na dovolenou na kole?

Léto je skoro za dveřmi, a pokud jste si naplánovali pár dní v přírodě na kolech...
- Reklama -PR článek