Text je přepisem z pořadu Rozhovory ZKH, který vznikl pro video.sme.sk. Přepsala ho Karin Popovcová.
Všechno, co se děje předtím, než dítě nastoupí do školy, dokáže být důležitější než to, co se stane v následujících deseti letech během školy, říká trenér a konzultant měkkých dovedností ARNOLD KISS. V rozhovoru popisuje, jaké dovednosti dnes člověk potřebuje na trhu práce, na co by se měly při vzdělávání soustředit děti a jak si vybrat školu v rychle se měnícím světě.
Arnold Kiss
od roku 2018 působí jako trenér a konzultant v Maxman Consultants,
trénuje lidi z byznysu a bojuje proti nenávisti na internetu,
absolvent a ambasador programu Teach For Slovakia v Turni nad Bodvou,
studoval sociální psychologii a mezinárodní vztahy v Nizozemsku a Belgii
Dnes učíme děti memorovat. Učíme je vzorce, které si za pár vteřin umí vygooglit, ale chybí jim dovednosti, které by v dnešním světě potřebovaly. Hovoříme-li o trhu práce ao tom, co zaměstnavatelé chtějí, co bychom měli ve škole učit?

Těžko říct. Mělo by se reagovat na to, jaká je situace ve škole a jaké jsou potřeby dětí. K dispozici existuje mnoho statistik a dat.
Například 65 procent aktuálně nastupujících žáků bude pracovat v povoláních, která ještě neexistují. Kdo by před deseti lety na Slovensku řekl, že někdo bude pracovat jako doručovatel jídla? Spousta lidí si právě takto i během pandemie hledá zaměstnání.
Pokud bych velmi přímo odpověděl, potřebujeme je učit dovednosti, které budou univerzálně potřebovat bez ohledu na situaci.