Jedna z mála plodin, které můžete pěstovat i v největší zimě! Jak si vypěstovat zimní petržel?

rodina

Pastinák je neprávem zaznávanou zeleninou. Přitom je sladší než mrkev (kdysi se z něj vyráběl cukr) a se zemitým nádechem a náznakem hořkosti je dobrým doplňkem mnoha jídel. Je stejně všestranný jako brambory. Tato nenáročná zelenina je jednou z mála plodin, které můžeme sklízet iv největší zimě.
Pastinák setý (Pastinaca sativa) mrazivé počasí nejen toleruje, ale také potřebuje. Nejlépe chutná po několika týdnech pořádně mrazivých teplot. Pokud truchlíte nad koncem vegetačního období, neztrácejte naději. Pastinák je připraven na svou velkou chvíli.

Základy pěstování pastinák
Než zasadíte semena, řekněme si, co tyto rostliny potřebují k přežití. Pastinák patří do rodiny spolu s mrkví, petrželkou a koprem. Preferuje chladné počasí. Potřebuje poměrně vlhkou půdu. Chcete-li mít pěkné a dlouhé kořeny, měli byste zalévat méně často a vydatněji.

Obvykle trvá asi čtyři měsíce, než pastinák dozraje. K dosažení nejlepší chuti potřebuje několik týdnů při teplotách blízkých bodu mrazu. Zjistěte si první předpokládané datum dlouhodobých mrazů ve vašem regionu. Od tohoto data odečtěte tři měsíce. To je správný čas, kdy zasadit semena pastinák. Nic se však nestane, když ho zasadíte o něco později a půdu ochráníte slámou. Samozřejmě později i dozraje.

Důležité je nesít semínka do půdy, dokud není průměrná denní teplota nižší než 20 °C, přičemž ke klíčení semínek jsou teploty mezi 12 a 18 °C.

Semena pastinky mají tendenci klíčit pomalu a nespolehlivě, proto jim poskytněte co nejlepší podmínky.

Jak sít zimní pastinák?
Pastinák roste nejlépe ze semen, ale nepoužívejme zbytky semen z loňského roku. Semena po roce výrazně ztrácejí klíčivost, proto si každý rok kupte nebo vypěstujte čerstvá.

Odborníci doporučují sít semena přímo ven do půdy – začátkem podzimu. Kořeny se totiž velmi snadno při přesazování poškodí.

Pokud přece jen chcete pastinák předpěstovat uvnitř, vyberte si chladnější, ale sluneční místnost (nebo použijte osvětlení) a semínka sázejte do kompostovatelných květináčů, které jednoduše zasadíte rovnou do půdy, bez obav, že byste porušili kořeny – když přijde čas.

Semena před výsadbou namočte na 24 hodin do vody s pokojovou teplotou, abyste urychlili klíčení.

Půda musí být dobře propustná, bohatá, volná, optimálně mírně písčitá. Pastinák potřebuje místo na plném slunci. Semínka sázíme do hloubky přibližně 1,2 centimetru.

Udržujte půdu vlhkou, dokud semena nevyklíčí. Když vyklíčí polijte rostlinky vždy, když vyschne horních 2,5 centimetru půdy. Semena by měla být od sebe vzdálena asi 15 centimetrů.

Klíčení trvá déle než u většiny jiných plodin. Obvykle vyklíčí právě tehdy, když to už chceme vzdát – přibližně po třech týdnech od setí.

Jak vysévat a pěstovat pastinák
Kdy a jak prosadit uvnitř předpěstovaný pastinák?
Na výsadbu do půdy ven je rostlinka pastinák připravena tehdy, když má dva pravé listy. Nenechte ho zbytečně dlouho růst v interiéru, protože když kořen narazí na dno květináče, začne se ohýbat.

Důležité je vědět, že kořen pastinák je vždy o něco delší než vrcholky rostliny. Pokud je vrchol vysoký dvě třetiny výšky květináče, je nejvyšší čas k přesazení do zahrady. Týden předtím, než rostliny vysadíte ven, otužujte je. Můžete to udělat tak, že rostliny na hodinu umístíte na chráněné místo ven a poté je vrátíte dovnitř. Druhý den je dejte ven na dvě hodiny. Třetí den tři hodiny, a tak dále.

Jak pěstovat pastinák v záhonu?
Mezi zaléváním vždy nechte vrchních 2,5 centimetrů půdy vyschnout. Pastinák dopřejte vydatné hluboké zalití. Když teploty dlouhodobě klesnou pod 4 °C, ochraňte rostliny přidáním mulče nebo navýšením půdy. Mulč zároveň chrání horní část kořene před zazeleněním. Poctivě odstraňujte plevel už když je malá, pastinák je v soutěži s plevely o vlhkost a živiny slabý konkurent.

Pastinák potřebuje pravidelnou aplikaci hnojiv, ale nepřehánějte to s dusíkem. Příliš mnoho dusíku způsobuje, že na koříncích rostou nepříjemné chloupky.

Když se počasí ještě více ochladí a přijdou silné mrazy, nakopte zemi kolem rostlin ještě výše, nebo přidejte více slámy.


Tip redakce: Krásná zahrada je srdcem každého domova. 


Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Plánování svatby s přehledem: Na co nezapomenout?

Budete se ženit či vdávat? Zorganizovat svatbu není úplně jednoduché, pokud se to rozhodnete řešit...

Jarní únava: Jak ji poznat a porazit

Jarní únava postihuje mnoho lidí, a to i přesto, že se konečně prodlužují dny a...

Jak sestavit jednoduchý pracovní šatník radí vyhledávač práce MyJobsi.cz

Je poněkud vyčerpávající každý den ráno přemýšlet, co si obléci do práce a jak oblečení...

Nejnovější články

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich...

Plánování svatby s přehledem: Na co nezapomenout?

Budete se ženit či vdávat? Zorganizovat svatbu není úplně jednoduché, pokud se to rozhodnete řešit...

Jarní únava: Jak ji poznat a porazit

Jarní únava postihuje mnoho lidí, a to i přesto, že se konečně prodlužují dny a...
- Reklama -PR článek